Ghauri-III
Ghauri-III to pocisk kierowany. Kraj pochodzenia: Pakistan.
Opis
Rozwój rakiety Ghauri-III rozpoczął się w 1999 roku z celem stworzenia naziemnej międzykontynentalnej rakiety balistycznej o zasięgu 3000 kilometrów, która umożliwiłaby Pakistanowi uzyskanie zdolności do drugiego uderzenia z lądu. Projekt prowadzony był przez Kahuta Research Laboratories (KRL), a konstrukcja czerpała inspirację z północnokoreańskiej rakiety Nodong-1, której technologia została pozyskana w latach 1993–1995.
Rozwój Ghauri-III przebiegał równolegle z programem Shaheen, oba programy miały na celu rozszerzenie zdolności rakietowych Pakistanu, szczególnie w kierunku wschodnich Indii. W 1999 roku KRL zakończyły serię testów silnika rakiety i rozpoczęły prace nad projektem głowicy. Jednak bez dalszej pomocy z Korei Północnej projekt napotykał na liczne problemy oraz kosztowne próby i błędy, co prowadziło do znacznych opóźnień. Rozwój krajowego paliwa ciekłego również się opóźnił, co stawiało Ghauri-III w niekorzystnej pozycji względem programu Shaheen.
Pomimo sukcesów testów silnika, dalsze testy nie zostały przeprowadzone, a program ostatecznie został całkowicie zakończony w 2005 roku. W 2011 główny konstruktor Abdul Qadeer Khan potwierdził istnienie programu, a w 2012 oficjalnie ogłoszono jego anulowanie z powodu niemożności KRL ukończenia projektu w wymaganym czasie, w przeciwieństwie do udanego programu Shaheen-III, który został ukończony w 2015 roku.
Dane techniczne
| Kraj pochodzenia | Pakistan |
|---|
Służba i użycie bojowe
Ghauri-III nigdy nie została wprowadzona do czynnej służby ani nie była testowana w warunkach bojowych. Program pozostał na etapie rozwoju i projektowania, a został anulowany w 2005 roku z powodu problemów technicznych i konkurencji ze strony programu Shaheen. Rakieta nigdy nie osiągnęła stanu operacyjnego.
Ciekawostki
- Ghauri-III została zaprojektowana tak, aby osiągnąć zasięg 3000 kilometrów, co umożliwiłoby uderzenie we wschodnie Indie.
- Technologia paliw rakietowych została zainspirowana północnokoreańską rakietą Nodong-1, którą Pakistan pozyskał w latach 1993–1995.
- Program Ghauri-III był prowadzony przez Kahuta Research Laboratories (KRL), które jednocześnie rozwijały rakiety Ghauri-I i Ghauri-II.
- Pomimo udanych testów silnika, nie przeprowadzono dalszych testów rakiety Ghauri-III.
- Program został anulowany w 2005 roku, oficjalnie podano, że KRL nie były w stanie ukończyć projektu w wymaganym czasie.
Najczęstsze pytania
- Czym był program Ghauri-III?
- Ghauri-III był pakistańskim programem rozwoju naziemnej międzykontynentalnej rakiety balistycznej o zasięgu 3000 km, mającym na celu uzyskanie zdolności do drugiego uderzenia.
- Kto prowadził rozwój rakiety Ghauri-III?
- Rozwój prowadzili Kahuta Research Laboratories (KRL).
- Dlaczego program Ghauri-III został anulowany?
- Program został anulowany w 2005 roku z powodu problemów technicznych, braku wsparcia z Korei Północnej oraz niemożności ukończenia projektu w wymaganym czasie.
- Czy rakieta Ghauri-III była kiedykolwiek testowana lub wprowadzona do służby?
- Chociaż silnik rakiety został pomyślnie przetestowany, dalsze testy nie zostały przeprowadzone i rakieta nigdy nie została wprowadzona do służby.