Rakieta · Stany Zjednoczone Ameryki · 1974

AIM-54 Phoenix

AIM-54 Phoenix to amerykańska rakieta powietrze-powietrze dalekiego zasięgu naprowadzana radarowo.

AIM-54 Phoenix

Opis

AIM-54 Phoenix to amerykańska rakieta powietrze-powietrze o długim zasięgu, naprowadzana radarowo. Została opracowana przez firmy Hughes Aircraft Company i Raytheon Corporation jako jedyna amerykańska rakieta powietrze-powietrze o zasięgu ponad 190 km. Rakieta wykorzystuje silnik rakietowy na paliwo stałe, ma długość 4,0 m, masę od 450 do 470 kg oraz średnicę 380 mm.

Phoenix wyposażony jest w półaktywny i aktywny system naprowadzania radarowego oraz niesie głowicę o masie 61 kg z czujnikiem zbliżeniowym. Została przeznaczona przede wszystkim dla samolotów Grumman F-14 Tomcat, które mogły przenosić do sześciu takich rakiet jednocześnie, choć ta konfiguracja była rzadko stosowana ze względu na obciążenie kadłuba.

Dane techniczne

Kraj pochodzeniaStany Zjednoczone Ameryki
Wprowadzenie1974

Służba i użycie bojowe

Rakiety AIM-54 Phoenix były używane przede wszystkim na pokładowych myśliwcach Grumman F-14 Tomcat, które mogły wystrzelić wszystkie sześć rakiet jednocześnie na sześć różnych celów. Rakiety były w służbie od 1974 roku aż do 30 września 2004, kiedy to zostały wycofane wraz z samolotami F-14 w USA.

Po zakończeniu służby zostały zastąpione na samolotach, takich jak F/A-18 Super Hornet, rakietami średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM. Użytkownikami rakiet były Stany Zjednoczone i Iran.

Koszt

około 477 000 $ — cena pojedynczej rakiety

Ciekawostki

  • AIM-54 Phoenix to jedyna amerykańska rakieta powietrze-powietrze o długim zasięgu (ponad 190 km).
  • Samolot F-14 Tomcat mógł przenosić do sześciu rakiet AIM-54 jednocześnie, ale ta konfiguracja była rzadko stosowana.
  • F-14 był zdolny wystrzelić wszystkie sześć rakiet jednocześnie na sześć różnych celów.
  • Dokładny zasięg rakiety AIM-54 Phoenix pozostaje tajny.
  • Rakieta została zastąpiona rakietą AIM-120 AMRAAM na nowoczesnych samolotach.

Najczęstsze pytania

Jaki jest maksymalny zasięg rakiety AIM-54 Phoenix?
Zasięg wynosi ponad 100 mil morskich (120 mil; 190 km), dokładny zasięg pozostaje tajny.
Które samoloty mogły używać rakiet AIM-54 Phoenix?
Rakiety były używane na pokładowych myśliwcach Grumman F-14 Tomcat.
Kiedy rakieta AIM-54 Phoenix została wycofana ze służby w USA?
Rakieta została wycofana ze służby 30 września 2004 wraz z samolotami F-14.
Jakiego typu naprowadzania używa AIM-54 Phoenix?
Rakieta wykorzystuje półaktywne i aktywne naprowadzanie radarowe.

Źródła

Podobny sprzęt

← Cały sprzęt