Czołg · Francja · 1921

Char 2C

Char 2C, znany również jako FCM 2C, był francuskim superciężkim czołgiem, opracowanym w czasie 1.

Char 2C

Opis

Char 2C, znany również jako FCM 2C, był francuskim superciężkim czołgiem opracowanym podczas pierwszej wojny światowej. Prace rozwojowe rozpoczęto w 1916 roku, a prototyp zbudowano w 1917 roku, jednak produkcja seryjna nie rozpoczęła się przed końcem wojny.

Po wojnie wyprodukowano tylko 10 egzemplarzy z pierwotnie planowanych 300, a produkcję zakończono w 1921 roku.

Czołg miał kadłub w kształcie skrzyni z pancerzem o grubości 22–45 mm oraz podwozie składające się z małych kół jezdnych osłoniętych pancerzem. W środku kadłuba znajdowały się dwa silniki Mercedes o mocy 250 KM, które napędzały generatory zasilające silniki elektryczne. Char 2C posiadał dwie wieże: w przedniej umieszczono główną broń – działo kalibru 75 mm z możliwością obrotu w zakresie 260°, a w tylnej wieżyczce znajdował się karabin maszynowy. Dodatkowe karabiny maszynowe znajdowały się w dziobie i bokach kadłuba. Załogę stanowiło 12 osób, w tym dowódca, kierowca, mechanik, elektryk, celowniczy, ładowniczy, łącznościowiec oraz czterech karabinów maszynowych.

Dane techniczne

Kraj pochodzeniaFrancja
Wprowadzenie1921

Służba i użycie bojowe

Chociaż Char 2C nie brał udziału w walkach pierwszej wojny światowej, pozostał na wyposażeniu armii francuskiej aż do początku drugiej wojny światowej. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej czołgi były już znacznie zużyte i przechowywane w rezerwie; musiały zostać wyposażone w nowe silniki Maybach o mocy 280 KM, pochodzące z niemieckiego sterowca zdobytego w ramach reparacji.

Nie planowano ich użycia bojowego aż do krytycznej sytuacji po zakończeniu „dziwnej wojny”. Podczas transportu do rejonu działań bojowych połowa czołgów ugrzęzła na kolei i musiała zostać zniszczona przez własną załogę. Jeden czołg został zdobyty przez Niemców nienaruszony, o losie pozostałych nic nie wiadomo.

Ciekawostki

  • Char 2C był jednym z największych czołgów swojej epoki i miał dwunastoosobową załogę.
  • Czołg wyposażono w dwa silniki Mercedes napędzające generatory dla silników elektrycznych.
  • Pierwotnie zamówiono 300 egzemplarzy, ale wyprodukowano tylko 10.
  • Silniki Maybach użyte podczas modernizacji pochodziły z niemieckiego sterowca Dixmunde, zdobytego jako reparacje.
  • Podczas przemieszczania się do strefy działań bojowych w czasie drugiej wojny światowej większość czołgów musiała zostać zniszczona przez własną załogę.

Najczęstsze pytania

Ile egzemplarzy czołgu Char 2C wyprodukowano?
Wyprodukowano tylko 10 egzemplarzy z pierwotnie zamówionych 300.
Jak gruby był pancerz czołgu Char 2C?
Pancerz miał grubość 22–45 mm.
Jaka była główna broń czołgu Char 2C?
Główną broń stanowiło działo kalibru 75 mm oraz kilka karabinów maszynowych.
Kiedy czołg Char 2C został wycofany ze służby?
Został wycofany po klęsce Francji w 1940 roku.

Źródła

Podobny sprzęt

← Cały sprzęt