Douglas MacArthur

📷 Photographer not credited · Public domain · sursă

general american · Statele Unite ale Americii

Douglas MacArthur

1880 – 1964

Comandantul forțelor aliate din sud-vestul Pacificului, administratorul Japoniei postbelice și comandant în războiul din Coreea.

Douglas MacArthur a fost unul dintre cei mai importanți generali americani ai secolului al XX-lea, care a jucat un rol cheie în al Doilea Război Mondial și în Războiul din Coreea. Cariera sa militară a fost caracterizată prin comandamentul excepțional al forțelor aliate din Pacific în timpul celui de-al Doilea Război Mondial și ulterior ca comandant suprem al ONU în Coreea. MacArthur este, de asemenea, cunoscut ca singura persoană care a atins gradul de mareșal de câmp al armatei filipineze și ca unul dintre cei cinci generali ai armatei Statelor Unite cu grad de cinci stele.

Importanța sa constă nu doar în abilitățile militare și conducerea strategică, ci și în influența sa asupra reconstrucției postbelice a Japoniei, unde, în calitate de comandant suprem al forțelor aliate, a supravegheat demilitarizarea și democratizarea țării. Personalitatea și succesele militare ale lui MacArthur au lăsat o amprentă profundă în istoria militară americană și mondială.

Origine și tinerețe

Douglas MacArthur s-a născut la 26 ianuarie 1880 în Little Rock, Arkansas, într-o familie militară. Tatăl său, Arthur MacArthur Jr., a fost decorat cu Medalia Congresului pentru eroism în Războiul Civil American și a atins gradul de general. Douglas a crescut în diverse garnizoane militare din vestul american, unde de la o vârstă fragedă a învățat să călărească și să tragă. A fost foarte atașat de mama sa, Mary Pinkney Hardy MacArthur, care îl îmbrăca în fuste și îi lăsa părul lung și creț până la vârsta de aproximativ opt ani.

În 1899 a intrat la prestigioasa United States Military Academy de la West Point, unde a excelat atât academic, cât și în pregătirea militară, absolvind în 1903 ca cel mai bun din clasa sa. După absolvire, a fost repartizat în trupele de geniu, ceea ce era obișnuit pentru cei mai buni absolvenți ai academiei la acea vreme.

Carieră militară

Tinerețea de ofițer și primele misiuni

După absolvirea West Point, MacArthur a fost repartizat la al 3-lea batalion de geniu și în 1903 a plecat în Filipine, unde a supravegheat construcția de facilități militare și a efectuat recunoașteri. În 1904 a fost pentru scurt timp atașat militar al președintelui Theodore Roosevelt și, de asemenea, observator în războiul ruso-japonez. În această perioadă a dobândit primele experiențe în comandă și diplomație militară.

Primul Război Mondial

În timpul Primului Război Mondial, MacArthur a servit în Franța, unde a devenit șeful statului major al diviziei 42 (cunoscută ca Rainbow Division) și ulterior comandantul acesteia. A demonstrat curaj și abilități în numeroase operațiuni de luptă, fiind decorat de mai multe ori, inclusiv cu două Distinguished Service Cross și șapte Silver Star. În 1918 a fost promovat la gradul de general de brigadă, cel mai tânăr din Forțele Expediționare Americane.

Perioada interbelică

După război, MacArthur a fost director al academiei militare de la West Point (1919–1922), unde a promovat reforme. Ulterior a servit în Filipine, unde a înăbușit o revoltă a soldaților filipinezi și în 1925 a devenit cel mai tânăr general-maior din armata americană. Între 1930 și 1935 a fost șeful statului major al armatei americane. În 1935 a devenit consilier militar al guvernului filipinez și mareșal de câmp al armatei filipineze. În 1937 s-a retras din serviciu.

Al Doilea Război Mondial

În 1941 a fost rechemat în serviciu și numit comandant al forțelor americane din Filipine. După atacul japonez, s-a retras pe peninsula Bataan, de unde în martie 1942 a fugit în Australia. Ca comandant suprem al forțelor aliate din sud-vestul Pacificului, a condus o campanie de succes împotriva Japoniei, inclusiv eliberarea Filipinelor. În 1944 a fost promovat la gradul de general cu cinci stele. A preluat capitularea Japoniei în septembrie 1945 și a devenit comandant suprem al forțelor de ocupație din Japonia.

Războiul din Coreea și anii ulteriori

Între 1950 și 1951, MacArthur a condus forțele ONU în timpul războiului din Coreea, obținând succese inițiale, dar după intervenția Chinei a suferit înfrângeri grave. În aprilie 1951 a fost demis din comandă de președintele Truman. După cariera militară, a fost președinte al consiliului de administrație al companiei Remington Rand și a murit în 1964 la Washington, D.C.

Bătălii cheie

Apărarea Filipinelor și Bataan (1941)MacArthur a condus apărarea Filipinelor împotriva atacului japonez, dar din cauza forțelor insuficient antrenate a fost nevoit să se retragă pe peninsula Bataan, unde a rămas până în martie 1942, când a fugit în Australia.
Campania din sud-vestul Pacificului (1942)Ca comandant suprem al forțelor aliate, MacArthur a condus strategia denumită salturile broaștei, ocolind poziții puternic apărate și distrugând centrele de aprovizionare ale inamicului.
Eliberarea Filipinelor (1944)MacArthur a debarcat pe insula Leyte și a condus campania de eliberare care a pus capăt ocupației japoneze a Filipinelor.
Preluarea capitulării Japoniei (1945)Pe nava amiral USS Missouri, MacArthur împreună cu amiralul Nimitz au primit capitularea Japoniei, marcând încheierea oficială a celui de-al Doilea Război Mondial în Pacific.
Războiul din Coreea (1950)MacArthur a condus ofensiva inițială de succes a ONU, inclusiv debarcarea la Inchon, dar după intervenția Chinei a suferit înfrângeri și a fost demis din comandă în 1951.

Bătălii pe army-svet

Moștenire și semnificație

Douglas MacArthur este considerat unul dintre cei mai importanți comandanți militari americani ai secolului al XX-lea. Tactica sa a salturilor broaștei în Pacific a fost inovatoare și eficientă împotriva forțelor japoneze. Ca comandant suprem al forțelor aliate în Japonia, a jucat un rol esențial în reconstrucția și democratizarea postbelică a țării. Cariera militară a lui MacArthur a fost marcată nu doar de succese, ci și de controverse, cum ar fi demiterea sa în timpul războiului din Coreea. În cultura americană, MacArthur este adesea portretizat ca un simbol al curajului militar și al conducerii, fapt ilustrat și de filmul General MacArthur din 1977, cu Gregory Peck în rol principal.

Curiozități

  • Douglas MacArthur a fost singura persoană care a atins gradul de mareșal de câmp al armatei filipineze.
  • În 1944 a fost promovat la gradul de general cu cinci stele, unul dintre cele mai înalte grade din armata americană.
  • În timpul Primului Război Mondial, MacArthur a fost decorat de șapte ori cu Silver Star.
  • MacArthur a fost pentru scurt timp atașat militar al președintelui Theodore Roosevelt.
  • În 1914, în timpul expediției la Veracruz, MacArthur a împușcat personal mai mulți atacatori înarmați și a fost propus pentru Medalia de Onoare, pe care însă nu a primit-o.
  • MacArthur a fost foarte legat de mama sa, care îl îmbrăca în fuste și îi lăsa părul lung și creț până la vârsta de opt ani.
  • După retragerea din armată, a fost președinte al consiliului de administrație al companiei Remington Rand.

Întrebări frecvente

Când și unde s-a născut Douglas MacArthur?
Douglas MacArthur s-a născut la 26 ianuarie 1880 în Little Rock, Arkansas.
Ce grad a atins Douglas MacArthur în armata americană?
A atins gradul de general cu cinci stele al armatei Statelor Unite.
Ce rol a avut MacArthur în al Doilea Război Mondial?
A fost comandant suprem al forțelor aliate din sud-vestul Pacificului și a condus campania de eliberare a Filipinelor.
De ce a fost Douglas MacArthur demis din comandă în timpul războiului din Coreea?
A fost demis de președintele Harry S. Truman în 1951 din cauza neînțelegerilor privind conducerea războiului și declarațiile sale publice.
Care a fost relația lui Douglas MacArthur cu Filipinele?
A servit acolo de mai multe ori, a fost mareșal de câmp al armatei filipineze și a condus apărarea Filipinelor în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Ce importanță a avut MacArthur în Japonia după al Doilea Război Mondial?
Ca comandant suprem al forțelor aliate, a supravegheat ocupația, demilitarizarea și democratizarea Japoniei.

Surse

Comandanți similari

← Toți comandanții