Seabird Seeker
Seabird Seeker to samolot bojowy. Kraj pochodzenia: Australia.
Opis
Seabird Seeker to lekki samolot rozpoznawczy pierwotnie opracowany i produkowany przez firmy Seeker Aviation Australia oraz Seabird Aviation Jordan. Od 2016 roku produkcja została przeniesiona do USA pod firmą Seeker Aircraft (US) we współpracy z Erickson Inc. Samolot napędzany jest silnikiem Lycoming O-360 i oferowany jako niskokosztowa alternatywa dla śmigłowców obserwacyjnych do zastosowań wojskowych i cywilnych.
Samolot przeznaczony jest do szerokiego zakresu zadań, w tym inspekcji rurociągów, patrolowania wybrzeża, misji środowiskowych, fotografii lotniczej oraz operacji bezpieczeństwa. Posiada certyfikat FAA Part 23 Normal Category, co umożliwia jego komercyjne wykorzystanie w USA. Konstrukcyjnie Seeker jest dwumiejscowy, o rozpiętości skrzydeł 11,07 m i długości 7,01 m, z masą własną 590 kg i maksymalną masą startową 897 kg.
Rozwój kontynuowano w kilku wariantach, w tym modelu SB7L-360A-3 ROAMES, wyposażonym w nowoczesną awionikę Garmin G500 EFIS, umożliwiającą w pełni automatyczny lot z możliwością interwencji pilota, co czyni go przejściową platformą między samolotami załogowymi a bezzałogowymi środkami latającymi.
Dane techniczne
| Kraj pochodzenia | Australia |
|---|
Służba i użycie bojowe
Dwa samoloty SB7L-360A zostały zakupione przez USA w 2004 roku dla nowo powstałych sił powietrznych Iraku pod zarządem Koalicyjnej Tymczasowej Administracji. Samoloty dostarczono w lipcu i sierpniu 2004 roku, a iraccy piloci rozpoczęli na nich szkolenie. Następnie zostały przetransportowane do Basry, gdzie służyły w 70. eskadrze rozpoznawczej do misji patrolowych skoncentrowanych na ochronie infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi i sieci przesyłowe energii elektrycznej, a także do patrolowania granic państwowych.
Irackie samoloty Seeker zapewniały rzeczywiste transmisje obserwacji dla jednostek naziemnych, rozpoznanie nocne oraz były wyposażone w cyfrowy sprzęt wideo do identyfikacji celów. Pomimo braku zamówień na kolejne egzemplarze po wyborze typu SAMA CH2000, Seekery pozostały w służbie nawet po przeniesieniu eskadry na bazę Talil w 2010 roku. Oprócz Iraku Seekery są eksploatowane także w Jordanii, Tanzanii, Jemenie i innych krajach, gdzie realizują zadania rozpoznawcze, patrolowe i ochrony granic.
Warianty
Ciekawostki
- Seabird Seeker jest napędzany silnikiem Lycoming O-360 o mocy 160 hp.
- Samolot posiada dwa podwieszane węzły zdolne do przenoszenia bomb rakietowych i bomb działowych kalibru 12,2 mm.
- W Iraku Seeker był używany do monitorowania rurociągów i sieci przesyłowych energii elektrycznej podczas konfliktu po 2003 roku.
- Wariant ROAMES umożliwia w pełni automatyczny lot z możliwością interwencji pilota, co klasyfikuje go jako przejściowy "opcjonalnie załogowy" samolot.
- Seeker jest wykorzystywany także cywilnie, na przykład w Australii do modelowania geoprzestrzennego oraz w Republice Południowej Afryki do ochrony nosorożców w Parku Narodowym Krugera.
Najczęstsze pytania
- Kto produkuje samolot Seabird Seeker?
- Początkowo produkowany przez Seeker Aviation Australia i Seabird Aviation Jordan, od 2016 roku produkcję przejęła amerykańska firma Seeker Aircraft (US) we współpracy z Erickson Inc.
- Jaki silnik napędza Seabird Seeker?
- Standardowa wersja produkcyjna SB7L-360A jest napędzana silnikiem Lycoming O-360 o mocy 160 hp.
- Jakie są główne role samolotu Seabird Seeker?
- Samolot służy do obserwacji, inspekcji rurociągów, patrolowania wybrzeża, zadań środowiskowych, fotografii lotniczej oraz operacji bezpieczeństwa.
- Gdzie Seabird Seeker jest używany w służbie wojskowej?
- Jest eksploatowany między innymi przez siły powietrzne Iraku, królewskie siły powietrzne Jordanii, siły powietrzne Tanzanii, straże graniczne Jemenu i inne.